Květen 2011

Obrazem: Zámek Libochovice

31. května 2011 v 23:33 | Mami |  :: ze života
Naše milá maminko, přejeme Ti k svátku hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. V zámeckém parku jsme pro Tebe natrhaly kytičku nejkrásnějšího kvítí.

Tvé princezny Ájinka a Lilinka.

PS: Neboj, nejsou to Rododendrony :-)

Obrazem: Na minigolfu

28. května 2011 v 1:38 | Mami |  :: ze života
Stejně jako minulý rok jsme se i letos vypravili na minigolfové hřiště. Ovšem o rok starší a zkušenější. Do hry jsme se pustili s velkým nadšením a hráčskou vášní. Několikrát se nám podařilo zahrát jamku hned na první pokus.

Obrazem: Na koních

26. května 2011 v 15:26 | Mami |  :: ze života
Není to tak dávno, co jsme v pražské Zoo jeli poprvé na ponících a už jsme se odvážili osedlat si i opravdového koně, jak jinak, než nádherného pohádkového bělouše.

Nebuď smutná, Martinko

25. května 2011 v 12:17 | Mami |  :: ze života
Nebuď smutná, Martinko!
Štěstí sedá pouze na voly, ostatní se zkrátka musí naučit všech 100 ze sta. Život se také nežije na 30%. Víš, jak by vypadal svět, ve kterém by zedníci předali dům postavený pouze ze 30%, kuchaři servírovali jídlo vařené bez 70% ingrediencí, chirurgové odváděli operace pouze na 30% a pacienti jim umírali pod rukama. Ti, kteří se naučili pouze 30% otázek a přesto náhodou uspěli, podvedli jen sami sebe a v budoucnu se budou stejně muset naučit odvádět práci na sto procent, jinak s nima život sám zatočí.

Ze života - Teta Martinka
Nakreslila Ája - 3 roky

Maturity bych úplně zrušila

21. května 2011 v 16:50 | Mami |  :: na téma
Maturity bych úplně zrušila! Víte, proč? Protože jsou zbytečné, nespravedlivé, stresující, ponižující a nedokonalé. Nejvíce tuto zkoušku prožívají právě dosud nejlepší studenti a premianti, kteří po celou dobu studia řádně pracovali, učili se a měli dobré známky a k tomu patřičné znalosti. Neúspěch u maturity mnohdy berou jako své osobní selhání a může jim nesmazatelně psychicky ublížit třeba jedna neobjektivně udělená dvojka z předmětu, který milovali, a kterému se vždy věnovali nad rámec středoškolské výuky.

Nač trápit studenty takovou fraškou, jako je maturita. Proč další papír navíc k vysvědčení, které řádný student dostává každého půl roku. Semestrálním sítem by měli do posledního ročníku postoupit přeci pouze ti studenti, kteří na onu školu opravdu patří. Ostatní mají možnost v průběhu studia přestoupit na jinou školu, která je pro ně více vhodná a neměli by se trápit studiem, které je vůbec nezajímá nebo na ně nestačí. Setrvávat na škole, která jim v životě k ničemu nebude, kterou nezvládají, nenávidí a zůstávají tam pouze kvůli nějakému papíru a oficialitám, je nesmyslné. Promarněný čas nelze vrátit a špatně se dobíhá.

Zrušila bych maturity a volitelné semináře k maturitě bych nahradila přípravnými semináři ke zkouškám na vysoké školy. Studenti posledního ročníku by se měli soustředit především na to, co budou po ukončení studia dělat a na tento přechod se důkladně připravit. Maturita leckdy odvádí jejich pozornost jiným směrem a u zkoušky na vybranou vysokou, která by měla být celým vyústěním několikaletého studia, nakonec neuspějí a pak nastává ten pravý zlom v jejich životě.

Pro zachování slavnostní atmosféry konce studia, bych prostor, který je dnes věnován nepružným maturitám, nahradila obhajobou samostatné ročníkové práce z vybraného předmětu. Na této práci by mohl student začít pracovat třeba již v prvním ročníku a záleželo by jen na něm, jak bude sám sebe nakonec prezentovat. Taková práce by pak mohla vyjít v ročence příslušné střední školy a po studentech by zůstala alespoň nějaká hmatatelná památka a ne jen upocená lavice a černé vzpomínky v koutě mysli na první životní trapas před maturitní komisí.

O čem vypovídá cár papíru, na kterém má dosavadní čtyřkař, který si vytáhl náhodou dobré otázky, vyznamenání a třeba nějaký premiant, který nezvládl stres, zase totální debakl. Navrhuji, aby s posledním vysvědčením dostávali studenti automaticky absloventský diplom té školy, kterou v řádném studiu studovali, a to bez žádných dalších zkoušek před cizí komisí.

Místo státních maturit navrhuji zrušit maturity úplně, závést povinné celoživotní vzdělávání a proškolování učitelů, a tím zajistit jakýsi dohled nad úrovní škol. Proč mají kvalitativní nedostatky ve školském systému odnášet studenti.

PS: O svatý týden bych nechala studenty hlavně odpočinout, pořádně zapařit a mile se rozloučit se spolužáky, které možná vidí pohromadě naposledy!

(Článek je přiřazen k tématu týdne "Maturita")

Umění pro negramotné

19. května 2011 v 12:12 | Mami |  :: ze života
Navzdory všem nálepkám se domnívám, že komiks není zábavou pro negramotné, ale opravdové umění. Zkuste si sami vytvořit nějaký příběh a uvidíte. Aby byl komiks srozumitelný i beze slov, je třeba uměleckým způsobem vyjádřit emoce, děj, pohyb, atmosféru. Nejlepší komiksové kresby nepotřebují slov, protože sami o sobě sdělují vše podstatné.

Na druhé straně dnes naopak vznikají krátké komiksy nebo stripy, které jsou právě založeny na slovním humoru a kresba je pouze doplňuje. Vyjádřit stručně, jasně a s cartoonovou nadsázkou myšlenku, kterou chceme sdělit, je práce pro opravdové mistry.

Na podporu tvorby komiksu v Čechách jsem založila v Autorském klubu na Blogu.cz rubriku "Milujeme komix". Dnes vyšel historicky první díl tohoto sudočtvrtkovéhočtrnáctideníku. Dozvědět se více...

Ze života - (NE)umím číst?
Foto NIKON COOLPIX S8000, Adobe Photoshop


Strip - moje metropole

13. května 2011 v 0:06 | Mami |  :: na téma
Na mém městě je nejlepší ...
...ta neomezená možnost výběru.

Každý den si mohu vybrat jinou houpačku.

Jediná nevýhoda však je, že nikdy není volná...

Na téma - Strip - moje metropole
Foto Sony Ericsson C510, Adobe Photoshop

Obrazem: Dinosauři ovládli Vysočany v Praze

12. května 2011 v 9:49 | Mami |  :: ze života
Zelenou střechu OC Galerie Harfa ve Vysočanech ovládli dinosauři. Dávno vyhynulá zvířata z druhohorního období, která obývala naši planetu před mnoha miliony lety, se náhle objevila ve Vysočanech. Marketingový ředitel obchodního centra Galerie Harfa ihned využil příležitosti a povolal své podřízené k odchytu těchto živých fosilií. Na střeše obchodního centra hodlá vytvořit zábavný park - DinoPark.

Ze života - DinoPark Praha
Foto Sony Ericsson C510, Adobe Photoshop

Daleko od moře

9. května 2011 v 12:50 | Mami |  :: ze života
Slunce rozpaluje písečnou pláž, hřeje a voní. Pozvednu oči nad obzor a modro nad věžovými domy je mé soukromé moře.

Ze života - Na písku - Daleko od moře 1
Foto NIKON COOLPIX S8000, Adobe Photoshop


Jsi prázdná, Honey

9. května 2011 v 0:05 | Mami |  :: na téma
Jednoho rána jsem zjistil, že má milá je zcela prázdná. Něha, kterou jsem denně laskal své nahé tělo. Jediná, jež znala všechna má citlivá místa. Ta, kterou bych ještě včera nevyměnil za žádnou jinou na světě, byla náhle prázdná a já netušil, jak ji naplnit.

Stála přede mnou v celé své kráse, ale já cítil, že její ladné křivky objímám naposledy. Přitiskl jsem ji blíž, abych nasál její smetanově medovou vůni, a pak jsem ji vyhodil.

Dnes večer mám schůzku se slečnou z Oriflamu, objednám si u ní raději dvě lahvičky šampónu Milk and Honey Gold.

Na téma - Jsi prázdná, Honey
Foto NIKON COOLPIX S8000, Adobe Photoshop
(Článek je přiřazen k tématu týdne "Nevěra")

Nevěrné Drabblé

7. května 2011 v 17:12 | Mami |  :: na téma
Soudce: "Paní navrhovatelko, ve své žádosti jste uvedla, že od pátého měsíce vašeho společného soužití s panem odpůrcem, docházelo mezi vámi k citovému ochlazení, odcizení a manželskému nesouladu. Můžete nám prosím vysvětlit hlavní důvod těchto náhlých změn, tak brzo po sňatku?

Navrhovatelka: "Přestali jsme mít společné zájmy."

Soudce: "Můžete to prosím upřesnit?"

Navrhovatelka: "Manžel si našel milenku a mně pořídil psa."

Soudce: "Pokusila jste se tuto situaci vyřešit smírem?"

Navrhovatelka: "Ano. O smír jsem se pokusila několikrát, avšak neúspěšně."

Soudce: "Jakým způsobem probíhaly ony neúspěšné pokusy?"

Navrhovatelka: "Všechny psy, které jsem mu koupila, jsem nakonec musela venčit sama."

Soudce: "ROZVEDENO!"

Na téma - Nevěrné DRABBLÉ - Yaw!
Foto NIKON COOLPIX S8000, Adobe Photoshop

Otázka pro pozorné čtenáře: Jak se psí angličtinou štěkne "Nevěrníku!"?

(Článek je přiřazen k tématu týdne "Nevěra")

Give up! Vzdej se!

7. května 2011 v 14:58 | Mami |  :: ze života

Vzhledem k tomu, že se Praha dlouhodobě potýká s vykrádáním sběrných nádob na papír, a tím i finanční ztrátou z prodeje této suroviny, byl na vybraném území města zahájen zkušební projekt, jehož cílem bylo zefektivnění sběru papíru. Vybrané kontejnery nechala radnice uzamknout.

Ze života - GIVE UP! VZDEJ SE!
Foto NIKON COOLPIX S8000, Adobe Photoshop

Existují však lidé, pro které je vybírání popelnic jediným způsobem obživy - Bezdomovci nebo Dumpsteři. Dumpstering je životní styl, při kterém se využívají hlavně věci, které se najdou v popelnici. Ač se to zdá neuvěřitelné, v kontejnerech nacházejí téměř všechno, co potřebují k životu, včetně jídla.

Jak se vám líbí nový design?

7. května 2011 v 9:36 | Mami
Milí čtenáři,
nedávno jsem se přestěhovala na tuto adresu. Pro své nové stránky jsem vytvořila také nový design. Jak se vám líbí? Je lepší a přehlednější než předchozí? Hlasovat můžete v anketě.

Na nových stránkách najdete především miniglosy z našeho života, foto a video dokumentaci, chuťovky ze zákulisí Mléčného baru U dvou a také články na aktuální téma týdne.

Doufám, že se vám nové stránky http://mami.blog.cz budou líbit.