Červenec 2011

Příliš mnoho informací

27. července 2011 v 16:21 | Mami |  :: na téma
Umělých zpráv, informací, aktualit, doporučení a reklam je tolik, že vlastně nemáme čas vnímat realitu, skutečný svět. Jednoduché věci, děje a vztahy se zdají být složitější, než doopravdy jsou a běžné signály, kterým po tisíce let věnovali pozornost naši předci, nedokážeme správně vyhodnotit nebo o nich nemáme ani ponětí.

Tak třeba informace o počasí. Kdo z vás nesleduje předpovědi počasí? Moje tchýně například věnuje pětiminutovce o počasí před osmou večerní takovou vážnost, že vyžaduje absolutní ticho, klid a soustředěně hltá každé slovo. Druhý den pak pobíhá po kuchyni od okna k oknu a hodnotí, jak "JIM" ta předpověď vyšla. Na kolik procent vyšla, je vlastně jedno, protože nikdy nebude tak přesná, aby vyhodnotila každý mráček, který se přežene nad tou či onou chalupou.

Správný hospodář však vnímal signály ve svém bezprostředním okolí všemi smysly. Jak bude druhý den, poznal podle barvy západu slunce, podle viditelnosti hvězd. Vlhkost vzduchu odhadl podle zvuků, které byly slyšet z různých dálek. Znal tvary mraků a věděl, co přináší. Cítil směr větru a dokázal odhadnout, z jaké strany může čekat jakou bouři. Sledoval místní změny počasí po celý rok a málokdy byl vývojem překvapen.

Moderní společnost se líně nechává zásobovat informacemi, někdy až nekriticky důvěřuje různým neúplným zprávám, polopravdám s jednostranně laděnými neurčitými závěry. Nevnímá důležitá slůvka, jako "možná", "pravděpodobně", "asi". Ve speciálech si nechává předžvýkávat celé úvahy a konstrukce, aniž by sama třídila získaná fakta a činila vlastní analýzy. Nechává se tak strhnout stereotypy, ke kterým nemá žádné vlastní zkušenosti a podklady.

Jednou z účinných forem manipulace s otupělou masou je pak propaganda, zabalená do slušivého termínu "public relations". Slovy E. L. Bernayse, zakladatele tohoto termínu, je vědomá a inteligentní manipulace názorů veřejné masy významnou součástí fungování demokratické společnosti. "Ti, kdo ovládají tyto neviditelné společenské mechanismy, zakládají skrytou vládu, která je skutečnou vládnoucí silou země." (E. L. Bernays: Propaganda, 1928). Vztahy s veřejností prostřednictvím mainstreamových médií představují důležitý nástroj a prostředek společenské kontroly v rukou mocenských elit.

--

Uživatele XY probudil známý signál: "Máte novou zprávu!"

"Víme, jakou si dáváte pastu na kartáček, jaký používáte deodorant, jakou značku oblečení máte právě na sobě. Dokážeme na 95% odhadnout obsah vaší lednice. Víme s kým, a jak často spíte. Kam pojedete na dovolenou. Kterého souseda nesnášíte. Víme, jistě, že s námi budete souhlasit…"

--

Proto prosím, až dočtete tento článek: vypněte počítač, zvedněte hlavu a rozhlédněte se kolem sebe.

(Článek je přiřazen k tématu týdne "Reklama")

Obrazem: Fotbal to je hra

25. července 2011 v 14:33 | Mami |  :: ze života
Děda Lebeda (můj táta) býval vášnivý hráč amatérského fotbalu. Jezdili jsme s ním na zápasy a hráli si kolem fotbalového hřiště. Z venkovských hřišť sálala taková zvláštní poklidná atmosféra. Kolem hřiště byly dřevěné rozpadlé lavičky, ze kterých se daly snadno česat planá jablka nebo hrušky. Hřiště byla většinou z jedné strany lemována kovovým zábradlím, na kterém se pořádaly závody v počtu veletočů. Když bylo dohráno, mohli jsme si zakopat do velké brány nebo si postavit menší branky a zahrát si minikopanou...

...Na někdejším venkovském hřišti jako by se zastavil čas. Tráva je pořád stejně zelená a za rozpadlými lavičkami jsme našli i naše staré známé kovové brány z dětství. Zahráli jsme si fotbálek a děda Lebeda neustále opakoval, jako tehdy před lety: "Ne, do ruky NEEE, do fotbalového míče se jenom KOPE!"


Borůvkový

19. července 2011 v 0:58 | Mami |  :: ze života
Letos prý borůvky pomrzly, ale my známe kouzelné místo, kde rostou borůvky velké jako pumlíče a sladké jako med. Borůvčí je zde vysoké, husté a pro lahodné modré bobule se musíte ponořit s potápěčským náčiním.

Ze života - Na borůvkách
Foto NIKON COOLPIX S8000

Letní pozdrav

18. července 2011 v 16:14 | Mami |  :: ze života
"...Pověz, milý ječmínku,
jak mám najít maminku?..." (František Hrubín, Kuřátko a obilí)

Ze života - Letní pozdrav
Foto NIKON COOLPIX S8000
Kam patří meloun?

1. července 2011 v 13:29 | Mami |  :: z baru
Patří meloun mezi ovoce nebo zeleninu?

Z baru - Meloun vodní - Citrullus lanatus
Foto NIKON COOLPIX S8000
Do melounů a do žen nevidíš, a nebo vidíš? Více zde...