Leden 2012

Obrazem: Beckiland

27. ledna 2012 v 11:26 | Mami |  :: ze života
Fantastický rodinný výlet za každého počasí můžete zažít v Beckilandu. Na ploše více než 6000m2 se nachází plno úžasných indoorových atrakcí pro děti i dospěláky. Se svými dětmi se můžete vydovádět na horolezecké stěně, trampolínách, želatinovém kopci, v adrenalinovém parku, fun shoot aréně, jungle expressu nebo dobrodružné jeskyni. Dále si zde můžete zahrát fotbal, basketbal, stolní hry nebo zajezdit na motokárách. Pro nejmenší děti je zde vypolstrovaný batolecí koutek s domečkem a klouzačkou. Součástí zábavního centra je i restaurace, která nabízí velký výběr jídel, nápojů a pamlsků.


P(r)o ránu - AK a já

26. ledna 2012 v 18:52 | Mami |  :: p(r)o ránu
Než nám spolek rozhněvaných hackerů napadne blogís.cz, pokusím se zrekapitulovat svou tvorbu v Autorském klubu a vybrat některé ukázky.

Autorský klub jsem vždy brala jako prestižní záležitost a jsem ráda, že jsem se prostřednictvím tohoto klubu mohla setkat s lidmi, kteří i přes svůj nízký věk tvoří báječné věci, mají zajímavé názory a rozhodně si zaslouží pozornost.

Ovšem, myslím si, že spolek rozhněvaných nepopírá hodnotu autorství, ale útočí na snahu některých autorit se na tvorbě druhých přiživovat. Souhlasím s tím, že internet by měl být i nadále svobodným médiem, jelikož nesvoboda a cenzura brání rozvoji. Zkrátka, nic se nemá přehánět.

PS: Za zhlédnutí těchto mimořádných autorských děl mi prosím laskavě zašlete na můj soukromý OSA účet 5EUR. Děkuji. :D20.10.2011 - Proužek na téma "Čokoláda"
http://klub.blog.cz/1110/komiksova-operace-rozhovor-s-tril

30.6.2011 - Rozhovor s talentovanou kreslířkou Annou Voříškovou alias Mystann
http://klub.blog.cz/1106/milovnice-japonskeho-stylu-profesionalni-kreslirka-anna-voriskova-alias-mystann

16.6.2011 - Trojité rande s prohnanou číčou čili Tubecat, Sikarem a Bilbem
http://klub.blog.cz/1106/trojite-rande-s-prohnanou-cicou-cili-tubecat-sikarem-a-bilbem

1.6.2011 - Papírové dekorace na jídelní stůl do rubriky Handmade
http://klub.blog.cz/1106/kirigami-jako-papirove-dekorace-na-jidelni-stul

19.5.2011 - Otevření nové rubriky AK "Milujeme KOMIX"
http://klub.blog.cz/1105/prave-zaciname

14.4.2011 - Kreslení světlem na téma "Apríl"
http://klub.blog.cz/1104/ks-cas

25.10.2010 - Úhel pohledu - Nekonečný příběh
http://klub.blog.cz/1010/nekonecny-pribeh

14.10.2010 - Obšťastník n22 - Reklamní slogan
http://klub.blog.cz/1010/obstastnik-n-22

12.9. 2010 - Fotografie do projektu 52 - Hot apple podle našich babiček
http://klub.blog.cz/1009/projekt-52-3

16.9.2010 - AK na YouTube - Video - Každý jsme originál
http://klub.blog.cz/1009/ak-na-youtube


Kdo nemá rád zelí?

26. ledna 2012 v 14:12 | Mami |  :: z baru
-"Proč nemáte rádi zelí?"-
-"Zelí? Zelí mi nechutná."-
-"Proč?"-
-"Protože smrdí, a také pálí, není dobré, nelíbí se mi…"-

Pojďme se na zelí podívat z blízka, možná, že vám pak zachutná:
Zelí je kulaté, jako míč, ale raději do něj nekopejte, protože je velmi tvrdé. Je složeno ze zelených lupínků, které k sobě pevně přiléhají. Zkuste si několik svrchních odtrhnout. Vidíte, tady dole jsou spojeny košťálem. Košťál raději odstraníme, aby bylo nakrájené zelí křehoučké. Podívejte, když rozřízneme zelí na polovinu, vznikne nám na řezu labyrint, spleť cestiček z lupínků. Najdete cestu z jednoho konce na druhý? Zelí se krájí většinou na nudličky. Chcete vidět, jak se to dělá? Hlávku zelí rozkrojíme nejprve na polovinu, potom na čtvrtinu a z této čtvrtky odkrojujeme tenké proužky. Každý proužek se pak sám rozpadne na tenké nudličky. Aby nám zelí lépe chutnalo, můžeme jej osladit a okyselit. Ve sladkokyselém nálevu zelí zkřehne, dostane jemnější chuť i vůni, ale pořád stejně báječně křupe a neztrácí cenné vitamíny.

Zelný salát
Kategorie: Zeleninové saláty

Potřebujeme: 1/4 hlávky zelí, sůl, cukr, 1 citrón

Postup: Hlávku zelí rozčtvrtíme a nakrájíme na nudličky. Dle chuti osolíme, přidáme cukr a šťávu z citrónu. Necháme asi hodinu odležet v chladničce.


P(r)o ránu - C.O.

24. ledna 2012 v 12:35 | Mami |  :: p(r)o ránu
Jaro 88, nad domácím úkolem:
- "Mami, co je CO?"-
- "Co?"-
- "Zkratka cé-ó?"-
- "Zkratka C.O. znamená civilní obrana."-
- "Co to znamená?"-
- "Civilní obrana jako součást obrany republiky zahrnuje opatření k zabezpečení ochrany a obrany obyvatelstva před následky nepřátelských vzdušných útoků..."-
- "Cooo?"-
-"Zkrátka, kdyby nastala válka, musíme se schovat do krytu civilní obrany."-
-"Mami, a kde je ten kryt?"-
-"Úkrytů C.O. máme ve městě několik, například v metru, pod nákupním centrem nebo jeden malý i tady u nás v domě."-
-"To je ta místnost ve sklepě za železnými dveřmi, které nemají kliku?"-
-"Ano miláčku, kdyby byla opravdu válka, tu kliku nebudeme potřebovat."-

Myšlenková rozcvička na závěr: Jsme připraveni na válku? "Ano, celkem dobře, ovšem na tu minulou...", tvrdí cynicky odborníci.

P(r)o ránu - My a ti druzí

23. ledna 2012 v 11:53 | Mami |  :: p(r)o ránu
Před časem jsem na svém blogu vyhlásila výtvarnou soutěž na téma "My". Sešla se trojice zajímavých děl, které nabádají k zamyšlení. Kdo jsem my a kdo jsou oni? Jaký je rozdíl mezi těmi, kteří patří k nám a těmi ostatními. Kde jsou hranice a co je formuje?

Myslím, že jednou z podmínek prolomení bariér je, TY druhé lépe poznat a překonat strach - obavy z neznámého - cizího. Instinkt, který vkládá dělítko mezi nás a ostatní je nám dán geneticky. Výchovou a životními zkušenostmi se může buďto posílit nebo naopak prolomit.

Na jedné straně máme schopnosti kooperovat a na straně druhé bojovat. Zatímco první nás posouvá dopředu, druhé mění směr.

Existence pouze jednoho může ukončit vývoj. Bez kooperace by nemohla vzniknout ani jedna jediná buňka, natož tkáně, orgány, lidé. Bez boje by se zas nedosáhlo takové variability nebo by vše zůstalo pouze na jednom stupni vývoje. Celý svět by byl například tvořen jen z jednoho jediného typu částic, které by si ovšem náramně rozuměly.

Co říkáte? Nebyla by pak na světě trochu nuda?

Banánoví sněhuláci

21. ledna 2012 v 19:13 | Mami |  :: z baru
V zimním období jsou čerstvé potraviny v dětském jídelníčku obzvláště důležité. Nedostatek vitamínů vede k oslabení imunity a častým onemocněním. Jak přimět dítko, aby si dalo s chutí něco čerstvého a zdravého? Zkuste se inspirovat našimi hravými svačinkami.

"Dali byste si banán?"
"Ne!"
"Máte chuť na banán?"
"Ne!"
"Chcete banánového sněhuláka?"
"Anooo!"

Banánoví sněhuláci
Kategorie: Hravá svačinka
Potřebujeme: jablko, banán, párátka
Postup: Oloupeme banán a nakrájíme ho na kolečka. Vždy tři kolečka spojíme 2 párátky dohromady a vytvoříme sněhuláky. Z omytého a oloupaného jablka ukrojíme z každé strany 4 půlky, jako kopečky, do kterých pak zapíchneme sněhuláky a můžeme servírovat.


P(r)o ránu - Pan Krtek

21. ledna 2012 v 8:53 | Mami |  :: p(r)o ránu
Před domem se pan Krysák potkal s panem Krtkem. Pan Krtek se necítí příliš dobře, poslední dobou si stále stěžuje na svůj zdravotní stav. Trpí depresí, má problémy se zrakem, bolestmi zad, vysokým tlakem, zažívacími potížemi a nadváhou. "Za tmy do práce, za tmy z práce", vysvětluje a ukazuje panu Krysákovi, jak mu bledne kožich. Od podzimu prý navíc přibral dalších deset kilo a bojí se, že brzy přijde o práci, protože jeho zaměstnavatel prý dbá na přísný dresscode a nebude tolerovat zaměstnance, kteří svým vzhledem připomínají lední medvědy.

Pan Krtek jezdí do práce podzemním metrem a denního světla si opravdu moc neužije. Z jeho kanceláře vede pouze jedno úzké okno do dvora, který navíc slouží, jako překladiště zboží. Celý den pracuje s počítačem a během půlhodinové polední pauzy stihne stěží vystát frontu na oběd v kantýně.

Pan Krysák by rád svému sousedovi poradil, zkouší mu navrhnout, aby se odstěhoval i s rodinou k příbuzným na venkov. "To nepřipadá v úvahu, splácíme hypotéku!", odpoví pan Krtek. "Kdo za nás bude platit? Byt jsme koupili ještě před krizí, než klesly ceny nemovitostí strmě dolů a z jeho prodeje bychom nepokryli ani půjčku, kterou nám banka poskytla. Jsme zde uvázáni splácet 25 let nebo do doby, než ceny bytů zase stoupnou. Nemáme žádné úspory, ze kterých bychom mohli koupit skromný příbytek někde jinde a náš stávající pronajmout." Pan Krysák pochopil, že panu Krtkovi dnes neporadí, a tak se raději rychle omluvil a pospíchal do práce.

Myšlenková rozcvička na závěr: Co byste poradili panu Krtkovi Vy? Má zkusit pronajmout svůj byt ve městě a platit za bydlení někde na venkově, aby se mu jeho zdravotní stav zlepšil. Najde zde práci? Proč musí pan Krtek jezdit za prací a trávit celý den zavřený v nevlídné kanceláři, když stejně pracuje na počítači? Proč by nemohl stejnou práci vykonávat z domova, aby mohl být pánem svého času? Bojí se zaměstnavatelé zadávat práci domů, aby se nesnížila výkonnost zaměstnanců? Je to tím, že za jednoho zničeného krtka očekává za dveřmi zástup mladých dravých krtčích abonentů?

P(r)o ránu – Budíček

20. ledna 2012 v 9:41 | Mami |  :: p(r)o ránu
Digitální budík na levém nočním stolku vedle postele manželů Krysákových začal hrát známou melodii. Je právě 6 hodin a pan Krysák vstává do práce. Přesně v tutéž vteřinu se velká ručička kostelních hodin přiblížila k dvanáctce a vyplašila holubí rodinku, která se usadila pod cimbuřím. Ozvalo se šumnění křídel. Holubi se vznesli na oblohu a pozorovali, jak se postupně rozsvěcují okna ložnic a pokojů v celé čtvrti. Po chvíli se rozsvítilo celé město, a také všechny další metropole ve střední Evropě.

Malé Chlupaté Stvoření, které dosud spokojeně oddychovalo na své planetce a snilo o velkém hrnku teplého kakaa, se pojednou také probudilo, protřelo oči a vyjeklo: "EEK! Budíček?!"Myšlenková rozcvička na závěr: Neměli by energeticky nároční středoevropané vstávat raději se sluncem? Vyplatilo by se nechat spát pana Krysáka v zimě o dvě hodiny déle, zkrátit mu pracovní dobu, ale ponechat stejný měsíční plat? Kolik by se ušetřilo energie a kolik přetržených snů?

P(r)o ránu - Suchou nohou

19. ledna 2012 v 14:01 | Mami |  :: p(r)o ránu
"Zase suchoučko, teploučko, žádna slota, žádné zablácené kalhoty", pomyslel si pan Krysák a s potměšilým úsměvem zavřel okno. Voda ve varné konvici již začala vřít. "Cvak!" Horkou vodou si zalil svou ranní jemně praženou kávu a posadil se ke snídaňovému stolku naproti oknu. Za kostelní věží začaly problikávat první sluneční paprsky. V křoví pod oknem si pohrávaly dvě sýkorky. Pan Krysák je chvíli pozoroval, a pak zvolal směrem k ložnici, kde dosud dospávali ostatní členové rodiny: "To máme dnes krásný den!". Potom vytáhl z kapsy smártfoun a začetl se do čerstvých novinek:

"Nejen povodně, ale i častá období sucha sužují některé oblasti České republiky. Podle hydrometeorologické stanice v pražském Klementinu byl listopad 2011 nejsušší od roku 1804, tedy od počátku souvislého měření srážek na této stanici...

Suché počasí panuje v celé střední Evropě. Na některých místech již začíná mizet podzemní voda, vysychají prameny a studny, přes koryta horských řek se dá projít suchou nohou..."

Myšlenková rozcvička na závěr: Souvisí toto srážkově podprůměrné období s hrozbou globální změny klimatu? Jak může dlouhotrvající sucho ovlivnit právě Vás?

P(r)o ránu - Úvodní slovo

18. ledna 2012 v 8:31 | Mami |  :: p(r)o ránu
Vážení a milí čtenáři,

jelikož Vás mám ráda, stejně jako tento prostor, nenechám Vás již déle čekat na "dlouhý kvalitní" článek, který by byl hoden, podle samozvaných strážců Autorského klubu, k zobrazení na titulce. Možná, že byste čekali marně do jara, protože mé myšlenkové kruhy se rozběhly po několika kolejích, kde zastavují pouze na znamení.

Dlouhodobé pusto, prázdno, sterilno, které by Vás mohlo odradit od pravidelných návštěv tohoto blogu, se Vám budu snažit vynahradit v nové rubrice s názvem "p(r)o ránu".

Přicházím s rubrikou, která bude obsahovat krátké myšlenkové rozcvičky, na které můžete reagovat. Stylisté, lingvisté, korektoři, odejděte prosím v klidu nad ránem, tato rubrika je především o obsahu. Vás ostatní vyzívám* ke kritickým komentářům, postřehům, diskuzím.

Děkuji.

* po ránu od slova zívat (nezaměňovat prosím se slovem "vyzývat", zívání zlepšuje vnímání :)

Dort pro závoďáky

15. ledna 2012 v 23:05 | Mami |  :: z baru
V našem virtuálním mléčném baru U dvou se slavilo spolu se závoďáky Kubou a Matějem, kteří nás pozvali na narozeninovou párty.PF 2012

11. ledna 2012 v 15:38 | Mami |  :: ze života
Mé milé spřízněné čtenářstvo,

úplně bych vám zapomněla popřát hodně štěstí do nového roku. V prosinci prý máme očekávat konec světa, tak si tento poslední rok exitence života na Zemi musíme pořádně užít. "Carpe diem", jak řekl římský básník Horatius. "Využij dne a důvěřuj, jak nejméně můžeš, v budoucnost." Zkrátka, nenechávejte si ty nejbáječnější plány až na zítra.

Vše nejlepší v novém roce.

Mami a spol.


Poprvé v dlani

9. ledna 2012 v 19:11 | Mami |  :: ze života
Tento víkend se nám stalo něco překrásného, tento víkend se nám stalo něco zvláštního… Při příležitosti předání knihy pohádek pro kulíšky jsme se po téměř ročním virtuálním vztahu setkali s našimi závoďáky. Zamilovali jsme si je na první dotek. Seděli jsme s nimi v obývacím pokoji, který známe pouze z fotografií, ale přitom nám připadal tak známý, jako bychom tu nebyli poprvé. Kluci byli úžasní a stejně tak i jejich maminka a tatínek.

Kniha pohádek pro kulíšky je sice tenčí, než jsme očekávali, ale pěkných pohádek a ilustrací je tam dost na několikero příjemných večerů. Vazba drží i po prvním - důkladném - prolistování.

Máme v knize dvě pohádky, zdalipak poznáte které?

My

9. ledna 2012 v 6:17 | Mami |  :: z baru
Výsledky soutěže o nažehlovačku na tričko jsou tu. Tentokrát se tvořilo na téma "MY". Kdo nakonec získá nažehlovačku zdarma…VŠICHNI, protože MY nedokážeme vybrat pouze jeden. Každý z došlých návrhů je jiný, každý má něco do sebe a je vidět, že se autoři nad tématem důkladně zamysleli. Děkujeme.

Tříkrálová snídaně

6. ledna 2012 v 5:20 | Mami |  :: z baru
My tři krá-lo-vé jde-me k vám, ště-stí zdra-ví vin-šu-je-me vám...

TIP: Jak jednoduše vyrobit tříkrálovou korunku? Vykrojte z těsta pomocí vykrajovátka nejprve 6-cípou hvězdičku a pak ji přeřízněte v půli.

Kdo nemá chuť ani čas na pečení, může si vykrájet tříkrálové korunky třeba z chleba nebo tvrdého sýra apod.